Арт-дизайн

Термін арт-дизайн – це напрямок в мистецтві, в якому поєднані прийоми авангарду і промислового дизайну.

Ця дисципліна почалася з потреби людини створювати навколо себе гармонійне середовище. Інструменти дизайнера – це поєднання конструювання і фантазії. Незважаючи на те, що декоративно-прикладне мистецтво – це творча матерія, вона має жорсткі основи. Наприклад, зовнішній вигляд речі і її форма повинні визначатися декількома принципами технічної естетики, яка є основоположницею дизайну:

 • Функціональність.
 • Матеріалом, з якого річ зроблена.
 • Технологією, за якою її виготовили.
 • Ідеологією, яка прийнята в суспільстві.
 • Корисною річ стає тільки в тому випадку, якщо вона відповідає всім цим критеріям. Так ось, арт-дизайн навмисно відмовляється від цих канонів і заново винаходить предмети побуту.

  Позначення арт-дизайну

  Визначення терміна арт-дизайн Вікіпедія не дає. Щоб зрозуміти цей термін потрібно вникнути в теорію мистецтва. Арт-дизайн – це одне з його відгалужень, у нього сильна Художня складова. Арт-дизайн дозволяє по-іншому поглянути на буденні речі. Об’єкти цього напрямку-меблі, картини, статуетки, плакати і постери. Іноді до цього відгалуження відноситься навіть татуювання, боді-арт і малюнки на нігтях.

  Ця галузь віддалено пов’язана з витоками і технічною естетикою, оскільки утилітарність речей і їх корисність відходять на другий план. На передньому плані – естетична складова і враження.

  Арт-дизайнАрт-дизайн

  Як застосовується арт-дизайн

  Розглянемо, для чого потрібен арт-дизайн і де застосовується. Призначення напрямку в тому, щоб доставляти глядачеві естетичне задоволення. Цю гілку декоративно-прикладного мистецтва розуміють не всі люди, проте певному колу осіб такий підхід подобається. У своїй творчості художники застосовують звичні матеріали-дерево, текстиль, метал, шкіру. Іноді сировиною виступають несподівані матеріали, наприклад, відходи пластику або інші речі. Створення арт-об’єктів зі сміття прийшло від західних художників. Так вони закликають людей задуматися про забруднення навколишнього середовища пластиком.

  Таким чином, видно, що цей напрямок служить для різних цілей. З одного боку, це спосіб самовираження і утвердження власного бачення світу. З іншого боку – це метод, який може привернути увагу людей до важливих проблем.

  Якщо розглядати практичну сторону арт-дизайну і його застосування в житті, то в будівництві він зустрічається у вигляді різних «саморобок».

 • Штучна цегляна кладка з штукатурки. Цей елемент можна зустріти в інтер’єрі в стилі лофт, якщо він створюється в квартирі, де немає природних цегляних стін. Щоб зробити такий елемент, потрібно замісити густий розчин, зробити «цегляну» розмітку на стіні, наклеїти по лініях малярський скотч і щедро нанести штукатурку. Найзручніше декорувати стіну невеликими ділянками, щоб скотч знімався рівно. Коли все готово, залишається дочекатися висихання штукатурки і пофарбувати стіну.
 • Незвичайні способи забарвлення стін. Зазвичай їх використовують для створення патернів. У хід йде все що завгодно-пухирчаста плівка, обгорнута навколо валика або гумки, намотані на дерев’яний брусок. Смуги створюють за допомогою малярного скотча або просто наносять фарбу на стіну шприцом. Струмінь фарби під дією сили тяжіння прагне до підлоги, малюючи рівну лінію. Нерівності і потертості на свежеокрашенной стіні можна зробити за допомогою жорсткої щітки.
 • Оздоблення стін без використання шпалер або фарби. Якщо в будинку накопичилося багато старих компакт-дисків або вінілових пластинок, ними можна обклеїти стіну. Вийде акцентна стіна, у якій будуть всі шанси для того, щоб стати арт-об’єктом.
 • Арт-дизайнАрт-дизайн

  Принципи арт-дизайну

  Оскільки цей термін досить складний і багатогранний, не існує певної його класифікації і поділу на типи. Існують окремі принципи, які описують це явище як:

 • Стиль. Це найширше розуміння терміна, оскільки він постійно змінюється і розширюється його тлумачення.
 • Метод роботи, причому тут дослідники підкреслюють, що художники проектують емоції, а не простір. Зручність для художників відходить на другий план.
 • Вид творчості, оскільки вони нерозривно пов’язані.
 • Риси арт-дизайну

  Незважаючи на те, що основною особливістю цього відгалуження вважається багатогранність, варто показати, які у нього бувають особливості:

 • Нетривіальне використання колірного кола, різкі світлотіньові переходи.
 • Еклектизм. Художники поєднують непоєднуване. Цей прийом допомагає намацати нові напрямки в декоративно-прикладному мистецтві.
 • Робота з незвичними образами і матеріалами. Ця риса простежується в композиціях на тему забруднення навколишнього середовища. Художники використовують побутове сміття і Вторсировину. Для обстановки будинку часто застосовуються дитячі іграшки. Їх можна зустріти в декорі світильників або книжкових полиць.
 • Ручна праця. Поставити виробництво об’єктів арт-дизайну на потік неможливо, оскільки кожен продукт є штучним.
 • Догори