Фаска

Стаття дає широке визначення терміну фаски, розповідає про їх призначення і застосування в різних областях

Залишати гострий край торцевої поверхні на слюсарних виробах, вкрай небажано. Тонка кромка є причиною травматизму, пошкоджень навколишніх предметів, перешкоджає точному сполученню деталей. Тому, сполучення зрізають під тупим кутом, а поверхня зрізу називається фаскою. У вузькому сенсі, фаска – це поверхня скосу гострого краю металевих виробів: труб, болтів, елементів корпусу, катаних листів і дугою продукції.

Фаски у виробах

Насправді, область застосування фасок обширна, і в різних областях людської діяльності вони виконують певні функції:

  • у зварювальному справі покращують сполучення конструкцій, що дозволяє швидко виконати надійний з’єднувальний шов;
  • при ручній збірці машин оберігають руки робітників, захищаючи їх від порізів;
  • у меблевому виробництві утворюють потай, в який ховають капелюшки з’єднують металовиробів;
  • при настиланні дерев’яних підлог, зберігають акуратний вигляд підлогової поверхні при температурних коливаннях.

ФаскиПри зварюванні фаска покращує сполучення конструкцій

Кут зняття фаски

Спосіб обробки кромки торцевої поверхні і кут утвореної при цьому площині будуть відрізнятися в кожному конкретному випадку. Якщо це профільні труби і листи, то для боротьби з пораненнями краще виконувати кут скоса в 45 градусів, а для циліндричних труб, валів і отворів градусна міра фаски дорівнює 37,5 градусам. При механізованому з’єднанні деталей внатяг, розвальцьовують краю отвору до 10 градусів, тоді сполучення будуть виконуватися за технологією.

Методи нарізки

Виконувати видалення крайової частини матеріалу можна термічним і механічним способом – в залежності від оброблюваного речовини і кінцевих характеристик поверхні після проведення цієї операції.

У дерев’яних деталях зріз виконують на наждаку, за допомогою зенкера, фрези – на вибір впливають такі фактори, як обсяг роботи, механізація і вид деталі (циліндрична, з прямими краями). У слюсарному і зварювальному справі застосовуються спеціальні кромкорізи, які знімають край у вигляді одностороннього у-образного, двостороннього Х-образного або фігурного J-образного зрізу.

Поряд з фрезерувальним обладнанням застосовуються газополум’яні і повітряно-полум’яні пальники, але при цьому погіршуються властивості металу, який проходить термічну обробку і втрачає свої якості.

Паркетна підлога

Якість настилки підлог з дощок або паркету залежить від декількох нюансів: сухий матеріал використовується або недосушений, цінність деревної породи з якої виконані вироби, точність обробки продукції, а, так само, умови майбутньої експлуатації. Так як остання умова важко проконтролювати і передбачити заздалегідь, то це питання вирішується за допомогою нарізки фасок. Вони надають поверхні підлоги акуратний вигляд і попереджають утворення зазорів між елементами.

ФаскиФаски надають поверхні акуратний вигляд і попереджають утворення зазорів

Виконують технологічний зріз за допомогою ручної фрези на ідеально відшліфованої поверхні. В цьому випадку невелику кривизну матеріалу можна підправити і це буде практично непомітно.

Фаска в ламінаті

Дерево-це благородний матеріал, який ще можна зустріти в сучасних будинках і квартирах. Йому на зміну прийшли різні замінники, серед яких найбільшу популярність придбав ламінат. Він є відносно бюджетним матеріалом, але має чудові декоративні якості, дуже добре себе показує в експлуатації і монтажі.

З декількох різновидів виділяється категорія ламінату з фаскою на кромці, але яку роль вона виконує в синтетичному виробі? На використання такого продукту є ряд причин:

  • Вироби з фаскою краще імітують дерев’яні дошки, дозволяючи детально повторити фактуру дорогого матеріалу;
  • Зорове сприйняття підлогової поверхні з окремих елементів робить акцент на ній;
  • Експлуатаційні зазори, викликані процесами розсихання і деформації матеріалу, залишаться практично непомітні – такий ламінат може прослужити в рази довше, ніж звичайний.
  • У такого рішення вистачає скептиків, які сумніваються в доцільності цього способу обробки. Основним їх аргументом є те, що в штучну порожнечу буде проникати сміття, волога, пил від яких зазори розійдуться і стануть спотворювати поверхню підлоги. Але ці сумніви безпідставні, так як ламінат проводиться за новітніми технологіями, які наділяють його поверхню захистом від вологи, бруду і пилу, а з’єднувальні замки роблять якісними і надійними. При дотриманні правил монтажу, елементи настільки щільно з’єднуються в замках, що туди практично не може проникнути сміття.

    Догори