Як і чим виконується фарбування кованих виробів

Штучно постарені ковані ворота

Ковка по металу в усі часи вважалася важкою і шанованим мистецтвом. Саме мистецтвом, так як одна справа просто приварити дві залізяки один до одного, і зовсім інша-зробити з цього щось красиве і радісне очі.

Але створення цього шедевра, вміння одного коваля мало, готовий виріб ще потрібно пофарбувати, і про те, як і чим це краще зробити, ми і поговоримо в цій статті.

Зміст статті

 • Особливості фарбування кування
 • Фарби для ковки
  • Молоткова фарба
  • Ковальська фарба
  • Фарби МЛ

Особливості фарбування кування

Коване панно в інтер’єрі

Хтось може сказати, що забарвлення кованого виробу нічим не відрізняється від фарбування, наприклад, дерев’яної стільниці, але це далеко не так. По-перше, це звичайно особливі фарби, мова про яких піде нижче. А по-друге, спосіб фарбування, особливо якщо постала необхідність виконати малярні роботи своїми руками, а навичок у цій справі немає.

Цікаво, що при неправильному підході, навіть найдорожча і якісна фарба буде безсила вберегти виріб від корозії.

Якщо ж говорити про способи фарбування, то вони можуть бути найрізноманітнішими:

 • Кисть.
 • Пульверизатор (див. Підбираємо пульверизатор для фарбування).
 • Тампон.
 • Занурення.

Важливо! Працюючи з фарбопультом, слід пам’ятати, що чим густіше консистенція фарби, тим важче йому її розпилювати і тим сильніший тиск необхідно виставляти на компресорі.

Але завжди слід пам’ятати про складні місцях, яких на кованих виробах завжди з надлишком. Наприклад, це можуть бути місця зварювання, справа в тому, що в процесі кування, метал піддається сильному нагріванню і сам по собі слабшає, а зварювання ще більше спалює захисну плівку, яка завжди утворюється на поверхні.

Саме в місцях зварювання, корозія починається в першу чергу, і вже звідти розходиться по всьому виробу. Ще один важливий нюанс, про який слід пам’ятати – це зачистка вироби, ні, не від можливої іржі, так як з нею благополучно справляється фарба для кованих виробів три в одному, а зачищати від окалин розшарувань металу.

Зачищене і підготовлену до фарбування виріб

Справа в тому, що в момент прожарювання, неоднорідні частини металу починають відшаровуватися, при побіжному огляді цього можна і не помітити, але достатньо провести по готовому виробу металевою щіткою, як відразу починають опадати частинки, що нагадують луску.

Очищення металевої щіткою необхідно проводити і в тому випадку, якщо виріб вже було раніше забарвлене, і тепер потрібно просто оновити покриття. Фарба по металу має дуже високу адгезію з офарблює поверхнею, але от зі старого покриття вона може злізти.

Фарби для ковки

Гра на колірному контрасті, ідеально виглядає на кованих воротах

Якщо з питанням, як фарбувати ковані вироби самому, все більш-менш зрозуміло, то ось якими фарбами скористатися, це питання набагато складніше і ширше. Якщо не приділити йому належної уваги, то перефарбовувати виріб доведеться щорічно, особливо якщо воно розташовується на вулиці.

Сьогодні, фарб спеціалізованих на металі дуже багато (див. Види фарб по металу: яку вибрати), і кожна з них має свій унікальний набір якостей, і таке розмаїття тільки ще більше плутає недосвідченого людини. Ми не будемо зупинятися на всьому асортименті, представленому в сучасних будівельних магазинах.

І поговоримо тільки про самих популярних і як наслідок якісних матеріалах, розроблених спеціально для металевих поверхонь, з урахуванням того, що виріб буде експлуатуватися на вулиці, і постійно піддаватися негативному впливу.

Молоткова фарба

Молоткова фарба, або фарба з ефектом молотка (див. Фарба з молотковим ефектом: особливості використання) названа так за схожість покриття з вибоїнами від ударів по металу молотом. Рельєфна поверхня фарби ідеально приховує всі дрібні недоліки і вади, які неминуче бувають на кованій виробі, особливо якщо ми говоримо про справжню ручному куванні, а не про штампуванні на верстатах. Інструкція по нанесенню молоткової фарби передбачає роботу будь-яким зручним інструментом.

Це можуть бути:

 • Краскопульт.
 • Валик.
 • Кисть.
 • Тампон.

Все залежить від особистих умінь і переваг, якість покриття від цього абсолютно не постраждає.

Важливо! Молоткова фарба, дуже густа, і навіть робоча консистенція матеріалу може не піддатися простого електричного фарбопульта. Тому якщо немає можливості використовувати компресорний, пневматичний інструмент, то краще скористатися більш простими і доступними способами.

Плюси:

 • Високий ступінь адгезії з металом.
 • Трьох компонентна фарба не вимагає додаткового шару грунту.
 • Полімерне покриття повністю стійкий до води і сонячних променів.
 • Довговічність. Виріб, покрите молотковою фарбою, не потребує підновлення багато років.
 • Великий вибір кольорів.
 • Висока стійкість до механічних пошкоджень. Молоткове покриття дуже важко пошкодити, навіть тяжкими або гострими предметами.

На жаль, навіть у цього матеріалу знайдеться кілька мінусів, з якими необхідно рахуватися, обираючи в якості покриття молотковий фарбу.

Мінуси:

 • Відносно висока ціна, яка, втім, з лишком компенсується довговічністю фарби.
 • Велика витрата фарби на квадратний метр, особливо при роботі з фарбопультом.
 • У разі необхідності в перефарбовуванню, молотковий емаль дуже складно видалити, а поверх неї інше покриття не лягає.
 • Молоткова фарба представлена в дуже широкій колірній гамі, але незважаючи на це, якщо не підібрано необхідний відтінок, немає можливості використовувати колерную пасту.

Як видно, мінуси молоткової фарби, менш істотні і повністю компенсуються плюсами, але вони є, і це накладає ряд обмежень на використання цього матеріалу.

Ковальська фарба

На фото, спеціальний розчинник для фарби ковальській

Фарбування кованих виробів ковальськими емалями, вважається самою довговічною і якісною. На сьогоднішній день, фарбу такої якості виготовляють лише кілька Європейських компаній, і відповідно вартість цього матеріалу просто захмарна.

Але враховуючи, що сам виробник дає мінімальний гарантійний термін на свою продукцію від 25 років, то і ціна стає значно привабливіше. Особливість цієї фарби в тому, що вона складається з стійких полімерів, і зовні може нагадувати звичайний бітум, але це не так, ковальські емалі не тільки значно стійкіше мастики, але і володіють блиском характерним тільки для олійних фарб.

Ще однією цікавою особливістю ковальської фарби є те, що вона дуже швидко сохне і навіть при негативних температурах. Це дає можливість фарбувати виріб прямо на вулиці і не боятися, що покриття зіпсує дощ або несподівані заморозки.

Навіть колодязь, що знаходиться в постійному контакті з водою, можна фарбувати ковальськими емалями

Якщо ж говорити про мінуси, то крім високої ціни, можна виділити необхідність обов’язкового попереднього шару ґрунту, який в обов’язковому порядку повинен бути тієї ж марки, що і сама фарба. В іншому випадку, виробник автоматично знімає з себе всі гарантійні зобов’язання щодо довговічності покриття.

Цікаво! Якщо фінансові можливості обмежені, то можна просто використовувати ковальський грунт, а поверх нього наносити звичайну фарбу ПФ. В цьому випадку всі характеристики емалі збільшуються в кілька разів, хоча і результату в 25 років навряд чи вдасться досягти.

А для того, щоб наочно зрозуміти, як правильно працювати з ковальськими фарбами своїми руками, можна подивитися відео, на якому наочно показані всі етапи.

Фарби МЛ

Фарби МЛ для фарбування автомобілів

Емалі під цією маркою – спроби вітчизняних виробників створити якусь подобу молоткової емалі. На жаль, їх якість значно поступається зарубіжним аналогам, але і вартість їх значно нижче.

Зовні, ця фарба нагадує звичайну ПФ, але на відміну від неї має більш високими технічними характеристиками, серед яких довговічність і стійкість до механічних пошкоджень.