Як проводиться порошкове фарбування металевих виробів

Процес фарбування порошковими полімерами

Про полімерних покриттях, сьогодні чули багато, але не багато хто знають, як відбувається процес нанесення, особливо якщо врахувати, що це не звичні всім рідкі фарби, а порошок, який розпилюється на метал під впливом електрики. У цій статті ми розповімо про те, що таке порошкове фарбування металевих виробів і як це відбувається на великих виробництвах і в маленьких приватних цехах.

Зміст статті

 • Полімерний порошок
 • Процес фарбування
 • Полімеризація
 • Підіб’ємо підсумки

Полімерний порошок

Порошкова полімерна фарба в готовому вигляді і не вимагає додаткового розведення розчинниками або розчинниками

Склад полімерного порошку – це складна хімічна формула, на якій немає сенсу зупинятися в цій статті. Скажімо простіше – це термостійкий, электрозаряженный порошок для фарбування металу, який не потребує розчинення в активних розчинниках.

Сьогодні, цей барвник все частіше використовують для фарбування автомобілів та їх окремих деталей, які найбільше піддаються негативному впливу.

Цікаво! Фарбування порошковою фарбою металу – задоволення не з дешевих, і після проведення всіх робіт, ціна виробу може піднятися в кілька разів.

Теоретично, порошкове фарбування металу може проводитися і в умовах гаража або міні-цеху, але от без придбання спеціалізованого обладнання тут не обійтися.

Самостійне нанесення порошкової фарби в невеликій камері і умови гаража або маленького цеху

Як ми вже говорили вище, забарвлення відбувається під дією електрики, тобто, краскопульт повинен не тільки видувати порошок через сопло, що саме по собі завдання нездійсненне для простих інструментів, але і заряджати фарбу позитивним зарядом енергії. Причому і забарвлюють виріб в свою чергу, повинно бути під напругою, але мати негативний заряд, в простолюдді званий «маса».

Саме така технологія дозволяє непросто пофарбувати виріб з металу, але і впровадити барвний пігмент у молекулярну структуру. Якщо ж говорити про переваги такого способу фарбування, то перераховувати їх доведеться дуже довго.

Тому ми зупинимося лише на найбільш істотних, які безпосередньо пов’язані з якістю покриття:

 • Висока адгезія з будь-якими металевими поверхнями.
 • Стійкість навіть до істотним температурних перепадів.
 • Повна нечутливість до вологи і появи корозії.
 • Еластичність і стійкість до механічних пошкоджень. Виріб, покритий порошковим полімером, при деформації не втрачає шар фарби, яка викривляється за формою ушкодження.
 • Текстура порошкової фарби здатна перекрити невеликі вади поверхні виробу.
 • Порошкова фарба є не тільки декоративним покриттям, але і повноцінної додатковим захистом виробу від всякого роду впливів як природних, так і механічних.

Звичайно, цю фарбу не можна назвати ідеальним покриттям, не має недоліків, але всі вони пов’язані з технічною стороною питання, тобто нанесенням і видаленням:

 • Якщо в процесі фарбування були допущені вади, згодом їх буде дуже важко видалити.
 • Як правило, порошкові полімери наноситься в три шари, що, природно, позначається на вартості і швидкості нанесення.
 • Як вже говорилося вище, для нанесення порошкової фарби знадобиться спеціальне обладнання, обійтися без якого не вийде. Тому, якщо потрібно пофарбувати один виріб, то робити це самостійно нерентабельно.
 • Не дивлячись на те, що порошкова фарба практично не розтікається в процесі нанесення, інструкція по роботі з нею передбачає наявність деякого досвіду і твердості руки.
 • Можлива тільки порошкове фарбування металовиробів, так як інші матеріали не пропускають струм, а отже, і результату не буде.

Як видно, співвідношення позитивних і негативних якостей у порошкової фарби практично однакове, але, не дивлячись на це, її популярність зростає з року в рік.

Процес фарбування

Фарбування великогабаритних виробів у спеціальній камері

Незважаючи на досить високу вартість, порошкові фарби по металу, володіють однією цікавою особливістю, а саме, мінімальними втратами під час фарбування. Це Актуально як для великих заводських цехів, оснащених усім необхідним обладнанням, так і для роботи своїми руками, коли фарба наноситься не у спеціальній герметичній камері, а в гаражі або іншому невеликому приміщенні.

Секрет в тому, що не дивлячись на досить високий тиск, який видає компресор, порошок видувається з фарбопульта дуже повільно, і фарбування відбувається на близькій відстані від металу, що виключає зникнення фарби в різні сторони. Якщо ж говорити про спеціалізованих цехах, то тут порошкове фарбування металоконструкцій виконується в герметичних камерах, зі спеціальною вентиляцією і системою фільтрів.

Фільтри в даному випадку виконують дві функції:

 • Не дозволяють проникати всередину камери дрібним частинкам пилу і летючого сміття.
 • Вловлюють частинки фарби, що не вступили в контакт з виробом, і зберігають їх для подальшого використання.

Важливо! Виробляючи фарбування самостійно виготовленому цеху, потрібно подбати про повної стерильності та герметичності, так як літаючі в повітрі частинки пилу, здатні не тільки зіпсувати зовнішній вигляд виробу, але й порушити адгезію барвника з металом.

А наочно зрозуміти весь процес роботи з полімерними порошковими фарбами, можна подивившись відео в цій статті.

Полімеризація

Камера полімеризації

Ще однією особливістю порошкових барвників є те, що після нанесення, їм необхідна полімеризація, яка проходить у ще одній камері під впливом високих температур.

Причому рівень температури безпосередньо залежить від того, який шар барвника полімеризується:

 • Шар ґрунту – полімеризація при 160 градусах протягом 15 хвилин.
 • Шар фарби – полімеризація при 180-190 градусах протягом 20 хвилин.
 • Поверхневий, декоративний шар лаку – полімеризація при 200 градусів протягом півгодини.

Термічна обробка необхідна для порошкових барвників, так як вони розплавляються і ще щільніше схоплюються з металом. Ще один плюс процесу полімеризації – це те, що в період розплавлення, фарба розтікається по всьому виробу і проникає в ті місця, куди не зміг проникнути фарбопульт.

Сама камера являє собою герметичний відсік, оснащений автоматикою і термопарами, яких повинно бути не менше двох. Так як одна заміряє температуру внизу камери, а друга вгорі. Датчики і автоматика аналізують обидва показника і видають середній рівень прогріву.

Автоматика та температурні датчики, які враховують свідчення двох термопар і обчислюють середнє значення

Крім цього автоматика контролює ріст температури і утримує її на необхідному рівні протягом заданого часу.

До слова сказати, камеру полімеризації цілком можна побудувати самостійно (див. Робимо піч для порошкового фарбування своїми руками), для цього необхідно володіти деякими знаннями в електриці, щоб розрахувати і встановити нагрівальні елементи. А так само вміти поводитися зі зварювальним апаратом, для того щоб спорудити каркас.

На фото, один з початкових етапів самостійного виготовлення камери полімеризації

Важливо! Використовувати одну камеру для фарбування і полімеризації, категорично не рекомендується, так як фарба, що осідає на стінах, вступить в контакт з металом і створить ізоляцію стін, в результаті чого температура на датчиках буде значно відрізнятися від тієї, яка реально є в камері.

Забарвлене виріб поміщається в камеру полімеризації після нанесення кожного шару і витримується необхідний час, після чого нагрівачі відключають і дають камері охолонути до температури приблизно в 100 градусів, після чого виріб виймається і остаточне охолодження відбувається вже при кімнатній температурі. Після чого можна переходити до наступного шару фарби або декоративного лаку.

Підіб’ємо підсумки

Колісні диски, пофарбовані порошковими полімерами

Як видно, процес роботи з порошковими полімерними фарбами, досить складний та трудомісткий, але враховуючи всі позитивні характеристики такого покриття, можна компенсувати більшу частину витрат, так як забарвлене виріб не тільки приймає оригінальний зовнішній вигляд, але і отримує додатковий антикорозійний захист, якої не зможуть похвалитися ніякі інші види фарб.