Як виконується фарбування старої ванни

Стара ванна до і після фарбування

Ремонт у квартирі – це завжди складний і дорогий захід, і особливо це актуально для таких фундаментальних об’єктів, ванна або раковина. Їх заміна здатна потягнути за собою величезний шлейф нових ремонтних завдань, але як бути, якщо ванна ще цілком добротна, але з роками втратила свій зовнішній вигляд?

У цій статті ми поговоримо не тільки про те, як і чим пофарбувати стару ванну, але і розберемо кілька способів, які цілком можна виконати своїми руками.

Зміст статті

 • Можна відреставрувати ванну
 • Підготовка ванни
  • Видалення сколів
 • Фарбування
  • Епоксидна смола
  • Акрилова фарба
 • Підіб’ємо підсумок

Можна відреставрувати ванну

На фото ванна, яка давно потребує реставрації

Хтось може сказати, що реставрація ванни – справа складна і невдячна. Набагато простіше купити і встановити нову, але, як правило, це пов’язане не тільки з труднощами, але й з фінансовими витратами, які неминуче підуть. А якщо мова йде всього лише про косметичного ремонту, то таких радикальних втручань краще уникнути.

Один з полуполярных на сьогоднішній день способів реставрації – це виготовлення вкладиша з тонкого пластику, але в цього методу є кілька суттєвих недоліків, а саме:

 • Ціна пластикового вкладиша співвідноситися не тільки з ціною нової ванни, але і з новим ремонтом всієї кімнати в цілому.
 • Виконати роботи самостійно не вийде, так як виготовлення вкладиша відбувається на спеціальних підприємствах і спеціально навченими людьми з набором інструментів, який навряд чи знайдеться в арсеналі домашнього майстра.
 • Незважаючи на те, що пластик, який використовується на вкладиші тонкий, ванна у будь-якому випадку втрачає дорогоцінні міліметри, яких часто так не вистачає.
 • Терміни виготовлення вкладишів дуже високі, і весь монтаж може займати до кількох тижнів або навіть місяців, які не завжди є можливість чекати.
 • Берегти нову ванну доведеться як зіницю ока, так як пластик хоч і має підвищену міцність, але легко пошкоджується від зіткнення з гострими предметами.

Як видно, такий спосіб реставрації не кращий варіант-і для ванни фарбування більш актуальна, особливо враховуючи те, що всі роботи можна зробити самостійно, не залучаючи фахівців, головне, визначитися з вибором реставраційного матеріалу і чітко слідувати всім пунктам, які описані нижче.

Підготовка ванни

Ванна після зачищення шліфувальною машиною

Перед тим як пофарбувати стару ванну, її необхідно ретельно підготувати, так як саме від цього буде залежати якість всіх подальших робіт. В першу чергу – це, звичайно, ретельна зачистка і видалення всіх явних відколів і пошкоджень, серед яких, до речі, можуть виявитися і наскрізні тріщини, які часто з’являються в результаті тривалої експлуатації, і на тонколистових ванних.

Товстий чавун в цьому плані набагато практичніше. По-перше, він практично не прогниває наскрізь, і по-друге, його легше зачищати, не боячись протерти дірку в днищі.

Саме тому, якщо в квартирі встановлена стара чавунна ванна, не варто від неї позбавлятися. Реставрувати її покриття можна нескінченну безліч разів, а от знайти, купити і встановити нову буде дуже проблематично.

Видалення сколів

Типовий відкол емалі

Відколи старої емалі – найбільш часта проблема, вони можуть з’являтися в результаті декількох факторів:

 • Падіння у ванну важких предметів.
 • Часте накопичення води.
 • Прання речей у ванній з гудзиками або блискавками.
 • Вільне чи мимовільне використання розчинників на емалі ванни.
 • Часта чистка лужними засобами, такими як Пемолюкс.

Для того щоб позбутися від сколів, знадобиться маленька болгарка або дриль з високими оборотами. В якості насадки використовується повстяний диск або пластиковий абразив, яким необхідно обробити не тільки саме місце відколу, але і приблизно 15 см навколо нього.

Важливо! Якщо ванна вся в відколах і подряпинах, то доведеться обробити всю площу, до характерного металевого блиску, щоб не залишилося перепадів.

Коли ванна зачищена, місця сколів необхідно обробити розчинником або ацетоном, але ні в якому разі не можна використовувати Уайт-спірит або скипидар, так як вони мають підвищену жирність і залишають після себе розлучення. Знежирення розчинником бажано провести 3-5 разів, кожен раз даючи повністю висохнути всій ванні.

Зачистка ванни за допомогою болгарки

Наступний етап – це накладання першої латки. Робиться вона з скловолоконної тканини, попередньо звареної протягом 20 хвилин. Це необхідно для того, щоб прибрати частинки воску. Зварену і висушену тканину просочують епоксидною смолою і укладають на уражену ділянку, після чого латка повинна добре застигнути і можна переходити до наступного шару.

Всього шарів повинно бути не менше трьох, але в залежності від розміру пошкодження, накладати їх слід до тих пір, поки поверхня латок не стане трохи вище рівня самої ванни. Після того як всі шари висохли, ванна ще раз зачищається, але вже із застосуванням тонкого і м’якого войлоку, який вирівняє поверхню і не залишить на ній перепадів.

Рада! Для того щоб визначити наявність перепадів, можна скористатися світлодіодний ліхтарик, промінь якого потрібно направити уздовж ванною. У світлі ліхтаря, всі нерівності і дефекти будуть дуже добре видно, і їх слід видалити.

Після повної зачистки, з ванни потрібно прибрати все сміття і пил і після цього ретельно її промити кілька разів під струменем проточної води.

Фарбування

Фарбування пензлем

Розбираючись з питанням, чим фарбувати ванну, в першу чергу потрібно визначити ступінь пошкоджень і старості.

Всього матеріалів два:

 • Фарба на основі епоксидної смоли, яка готується самостійно і здатна закрити навіть явні і сильні пошкодження.
 • Акрилова фарба для ванни. Більш простий і зручний матеріал, з яким простіше працювати, але який створює тільки декоративний вигляд і сильно поступається епоксидної смоли з якості.

Але не залежно від того, яка фарба для ванни обрана, знадобиться однаковий набір інструментів:

 • Кисті, обов’язково з натуральною щетиною і в кількості не менше трьох штук.
 • Засоби індивідуального захисту: сильний респіратор, фартух, гумові рукавички, захисні окуляри.
 • Пінцет або щипчики для видалення щетинок від кистей з поверхні.
 • Ножиці, якими, можливо, доведеться стригти кисть від сильного разлохмачивания.
 • Тара для розчинення фарби і затверджувача.

Епоксидна смола

Фарбування пензлем епоксидною фарбою

Фарбування епоксидною смолою – процес більш складний і трудомісткий, і справа не тільки в самій фарбування, але і в правильному приготуванні розчину. Перше і найголовніше правило при роботі з такими матеріалами – це те, що заготовляти смолу потрібно невеликими частками, щоб готової суміші вистачало приблизно на 10-15 хвилин роботи, так як після цього починається прискорений процес затвердіння, і фарбу доведеться викидати.

В першу чергу в окрему тару переливаємо деяку кількість смоли до якої-небудь мітки, щоб другий раз, точно повторити відміряну кількість. В смолу додаємо білу колер пасту, у пропорції, яку необхідно запам’ятати.

Ретельно перемішавши отриману фарбу, додаємо в неї затверджувач, і швидко починаємо наносити. Наноситься фарба пензлем від дна ванни, по напрямку до країв. Тобто, спочатку малюємо одну вертикальну риску густим шаром, після чого починаємо розмазувати фарбу «ялинкою».

Наступна вертикальна лінія проводиться приблизно в 10 см від попередньої і весь процес повторюється. В процесі роботи на фарбі можуть залишатися щетинки від пензлика, їх потрібно відразу видаляти пінцетом, і зафарбовувати слід.

Один із способів фарбування ванни – валик, але для цього необхідний певний досвід у подібних роботах

Епоксидна смола, дуже тягуча, тому вона сама закриє всі нерівності, але от від можливих патьоків, краще позбутися відразу, так як згодом їх доведеться зрізати ножем.

Після того як перша партія фарби витрачена, кисть потрібно обов’язково постригти ножицями, й після цього вона знову готова до використання. Коли вся ванна пофарбована, потрібно закрити двері і залишити приміщення так на кілька годин.

Коли поверхню фарби злегка схопилася, відкриваємо двері у ванну кімнату і всі вікна в квартирі, так як стійкий запах здатний проникнути в будь-яку поверхню, і саме тому, з квартири бажано попередньо видалити всіх домочадців приблизно на тиждень.

Після висихання, можна перевірити ванну на предмет якості покриття та загальної рівності. Якщо все в порядку, то можна сміливо користуватися, а от якщо огляд виявив якісь огріхи, то весь процес доведеться повторити. А щоб наочно зрозуміти, як відбувається забарвлення ванни епоксидною фарбою, можна подивитися відео, на якому детально все описано і розказано.

Акрилова фарба

Заливка ванни акрилом

Перш ніж приступити до опису процесу, слід відразу відзначити, що акрилова фарба для ванн – це не той же самий матеріал, яким фарбують стіни в квартирі. Спільного у цих фарб тільки основний компонент, тобто натуральна акрилова смола.

До речі сказати, сама акрилова смола абсолютно нешкідлива для здоров’я, але в чистому вигляді, вона повністю розчиняється водою. І для того щоб цього не відбувалося, виробники додають у фарбу спеціальні пластифікатори та добавки, які покращують якість покриття, але в той же час є синтетичними, а отже, в рідкому вигляді можуть становити небезпеку при попаданні на слизову і навіть на шкіру.

Як ми вже говорили вище, інструкція по роботі з акриловими фарбами для ванн, набагато коротше і простіше, ніж при роботі з епоксидними смолами. Тим більше що акрилова фарба продається вже в готовому вигляді і максимум що їй може знадобитися, це незначне додавання розчинника або розчинника.

Сама фарба, просто наливається на борту ванни і розтікається до днища. Головне, це правильно розрахувати выливаемое кількість, таким чином, щоб фарба повністю покрила стінки, але при цьому не скла на дно товстим шаром.

Розмазувати фарбу можна пензлем, для отримання більш однорідного рівного покриття, але консистенція матеріалу така, що він самостійно обтікає всі нерівності, і при цьому не створює перепадів.

Підіб’ємо підсумок

Реставрація ванни – результат наявності

Як видно, самостійна забарвлення ванни – справа хоч і копітка, але цілком здійсненне, і на цьому можна суттєво зекономити. Стосується ця економія не тільки оплати послуг робітників, але і заміни самої ванни. Головне, це підійти до роботи з усією відповідальністю, і не пропускати ні один етап з описаних вище, так як переробляти всю роботу, це довго і дуже затратно.