Як виконується порошкове фарбування

Колірна гамма порошкових барвників

Напевно, багато хто чули про порошкових фарбах, але мало хто собі уявляє, як це виглядає і відбувається. У цій статті ми поговоримо про те, що таке порошкове фарбування металевих виробів, і чому вона вважається самою якісною й довговічною навіть серед найдорожчих, рідких фарб.

Зміст статті

 • Що це таке
 • Самостійна фарбування
 • Камера полімеризації
  • Фарбування
 • Підіб’ємо підсумки

Що це таке

Порошкова фарба різних кольорів

Ну, почнемо, мабуть, з тези – покриття порошковою фарбою, це не тільки декоративне покриття, але і захист металевого виробу від корозії і всіх видів впливів навколишнього середовища. Цікавий той факт, що порошкова фарба – по суті, будучи стійким полімером, здатна витримати і досить сильний механічний вплив, тобто, при ударі і згинанні металу, фарба теж приймає відповідну форму і при цьому не тріскається.

Саме завдяки цим якостям, порошковий полімер все частіше використовують при фарбуванні автомобілів і навіть тих деталей, які найчастіше піддаються агресивному впливу, наприклад розташовані на днище. Звичайно, вартість фарбування порошкової фарби висока, але якщо врахувати всі позитивні якості цього матеріалу, то і ціна стає не такою вже й захмарною.

І щоб не бути голослівними, наведемо кілька основних переваг цього матеріалу:

 • Повна стійкість до води, вологи і, як наслідок, утворенню корозії.
 • Висока адгезія з металом завдяки температурному нанесення.
 • Стійкість до механічних впливів і деформації.
 • Привабливий зовнішній вигляд, властивий тільки цьому виду фарб.
 • Довговічність покриття. Виробники порошкової фарби дають гарантію на свою продукцію, від 25 років при умовах використання в агресивному середовищі.
 • Фарбування порошковою фарбою металу з дотриманням всіх технологічних нюансів, дуже економічно, так як матеріал не відлітає в атмосферу, а накопичується на спеціальних фільтрах, після чого його можна використовувати повторно.
 • Порошкова фарба, також може використовуватися на поверхнях з дерева, але процес полімеризації при цьому буде абсолютно іншим.

На жаль, можна виділити і цілий ряд недоліків, але всі вони пов’язані не з якісною стороною питання, а скоріше з технічної, тобто пов’язаної з нанесенням фарби на виріб:

 • Порошкова фарба наноситься в декілька шарів, що значно збільшує кінцеву вартість виробу.
 • Через складності в роботі, фарбування порошковою фарбою в домашніх умовах, і своїми руками практично неможлива, ну або ускладнена.
 • При необхідності видалити старе покриття з порошкової фарби, зробити це буде дуже важко.
 • Можливі дефекти порошкового фарбування дуже складно виправити, хоч і з’являються вони тільки при порушенні технології нанесення.

Важливо! Для створення якісного покриття, недостатньо просто нанести фарбу на виріб, набагато важливіша попередня підготовка, а саме зачистка і видалення всіх дефектів.

Як видно, з недоліками матеріалу цілком можна миритися, а якщо все-таки є бажання спробувати пофарбувати щось самому, то нижче наведена детальна інструкція по роботі з цим матеріалом.

Самостійна фарбування

Текстура полімерної фарби при найближчому розгляді

Повноцінний цех порошкового фарбування – це технологічно складне підприємство, яке вимагає чималих вкладень. І природно, що для нечастих робіт будувати його нерентабельно. Тому, можна обійтися малими втратами і налагодити власне невелике виробництво, хоча без придбання спеціального обладнання і тут не обійтися.

Перше, і найголовніше надбання – це краскопульт, так як інструмент для рідких фарб тут не підходить. Головною відмінністю фарбопульта для порошку є наявність у нього електричного приводу, який насичує фарбу позитивними зарядами, в той час як саме забарвлюють виріб має мінусовій заряд, тобто «масу».

Завдяки різниці в поляризації, порошок не просто лягає на метал, а проникає в саму структуру металу, стаючи з ним єдиним цілим.

Краскопульт для роботи з порошковими полімерами

Друга відмінна освоєність фарбопульта – це підвищений робочий тиск, так як сухий порошок набагато важче підняти, ніж рідку фарбу.

Важливо! Як правило, фарбопульти для порошкових фарб йдуть вже в комплекті з компресорами, але можна підібрати їх і окремо, головне правильно відрегулювати робочий тиск.

Камера полімеризації

Камера полімеризації середнього обсягу

Ще один важливий елемент, дуже сильно впливає на вартість порошкового фарбування металу. Справа в тому, що полімерна фарба приймає свою остаточну текстуру, тільки під дією високих температур. Порошок розплавляється, і проникаючи в структуру металу, стає з ним одним цілим.

Камера великого розміру

На фото вище, показана готова виробнича камера полімеризації великої місткості. В таких камерах відбувається нагрівання автомобілів або виробів великої площі. В принципі, спорудити таку камеру самостійно не складе праці (див. Робимо піч для порошкового фарбування своїми руками), якщо звичайно є певні знання в електриці, ну чи знайдеться знайомий, який зможе допомогти.

Для створення камери полімеризації своїми руками, нам знадобляться наступні елементи:

 • Металева профільна труба для спорудження каркасу камери.
 • Листи базальтової вати для утеплення та герметизації.
 • Листи оцинкованого заліза для внутрішньої і зовнішньої обшивки.
 • Вентилятор замкнутого циклу для створення постійної примусової циркуляції повітря усередині камери.
 • Нагрівальні елементи з розрахунку, щоб температура в камері піднімалася до 200 градусів.
 • Дві термопари для вимірювання температури внизу і вгорі камери.
 • Автоматика для контролю і регулювання температури.

Важливо! Самостійна фарбування порошковими полімерами не виробляється в камері полімеризації. Туди виріб поміщається вже після нанесення фарби для остаточної просушки і зміцнення адгезії.

Фарбування

Нанесення фарби в заводських умовах

Якщо проводиться фарбування порошкове в гаражі, дуже важливо, щоб у повітрі було менше пилу і сторонніх летких домішок. Як правило, частинки пилу мають позитивний електричний заряд, а значить, за умови приєднання до виробу маси, вони тут же почнуть налипати на метал і згодом їх буде дуже важко видалити.

Як правило, фарбування відбувається в три етапи, не рахуючи того, що потрібно піскоструминна обробка та видалення всіх забруднень з поверхні виробу:

 • Ґрунтування.
 • Фарбування.
 • Лакування.

Звичайно, останній етап можна пропустити, так як він несе тільки декоративну функцію, хоча і посилює властивості фарби.

Рада! Для того щоб пофарбувати виріб в кілька різних кольорів, знадобиться термостійкий скотч для порошкового фарбування, який з легкістю витримує високі температури в печі полімеризації.

Вся складність порошкового фарбування і полягає в декількох шарах покриття, тобто, після нанесення кожного шару, виріб необхідно поміщати в піч і нагрівати до визначеної температури, причому у кожного виду покриття свій режим і висота прогріву, які для наочності ми представимо в таблиці.

СлойТемпература. 0с1.грунт150-1602.краска180-1903.лак200

 

Час перебування виробу в печі залежить від виробника і товщини шару, але в середньому воно складає приблизно 15-20 хвилин, причому після того, як піч виключена, вона повинна самостійно охолонути в закритому вигляді до 100 градусів, після чого виріб можна витягувати, остуджувати до кімнатної температури і покривати наступним шаром.

А детальніше ознайомитись з процесом полімеризації в печі, можна подивившись відео в цій статті.

Підіб’ємо підсумки

Автоматика для полімерної печі

Якщо порівнювати порошкову фарбу з конкурентами, то вона явно виграє їх як за якістю, так і за терміном служби. Звичайно, якщо необхідно пофарбувати всього один виріб, організовувати фарбувальний ділянку, м’яко кажучи, недоцільно. У цьому випадку простіше і дешевше буде заплатити спеціалістам, які зроблять все в кращому вигляді і з дотриманням усіх технологічних норм.

Що ж стосується приватного бізнесу, з застосуванням порошкових барвників, то на сьогоднішній день, цей напрям стає все більш популярним серед споживачів. І навіть незважаючи на витрати, які можуть виявитися чималими, вже незабаром, все повернеться і почне приносити дохід.