Корозія

Корозія-це порушення цілісності металевого матеріалу через вплив зовнішніх факторів хімічного або електрохімічного характеру. Більш детально розглянемо далі: що таке корозія металів, чому з’являється, які бувають заходи захисту.

Коррозия

Визначення

З’являється корозія металів через окислювально-відновних реакцій. Внаслідок цього залізо окислюється, втрачає свої властивості. Такий матеріал стає непридатним. Корозія назавжди руйнує залізо. Під впливом повітря і вологи сплав перетворюється в пухкий коричневий порошок, який називається іржею.

Говорячи простою мовою про те, що таке корозія, можна сказати, що порушується цілісність матеріалу через контакт з деякими зовнішніми середовищами.

 • Вода, вологе повітря-електрохімічна корозія металу. Хімія руйнує будь-яку металеву поверхню.
 • Сухий газ, нафтопродукти, спирти – хімічна корозія металів.

Корозійний розпад за своїм виглядом буває:

 • рівномірний;
 • нерівномірний;
 • виборчий;
 • виразковий;
 • точковий;
 • межкристаллитным;
 • растрескивающим;
 • надповерхностным.

Хімічний тип корозії

Характеризується утворенням хімічного зв’язку між атомами заліза і атомами окислювача після порушення цілісності металевої поверхні. Виникає при контакті з умовами, в яких немає провідності електричного струму – газ, рідкі неелектроліти.

Газова корозія – коли агресивна газова, або парова зовнішнє середовище впливає на залізо при підвищеній температурі і від нього не відбувається конденсація вологи. Активні метали, сплави повністю руйнуються, на алюмінії, хромі, цирконії утворюється захисний плівковий шар.

Рідинна корозія-відбувається в нафтовому середовищі, мастилі, гасі та інших. Швидко набуває електрохімічні властивості, якщо присутній волога.

Електрохімічний тип корозії

Відбувається не тільки при зануренні в електроліт, але і при контактуванні з ним на поверхні заліза. Наприклад, коли електролітичними розчинами обробляється бетон, грунт, інше середовище, що контактує з металевою поверхнею. Використання побутової та технічної солі на дорогах, з якою контактують автомобілі – найбільш поширений приклад.

Розпад відбувається, тому що частина атомів металу втрачається при переході в електролітичні розчини у вигляді іонів. Їх заміщають електрони, що заряджають залізо негативним зарядом. У електроліту ж заряд позитивний. Частинки металевого матеріалу розпадаються, стаючи частиною розчину.

Крім електролітів, причиною руйнування є вологі гази. Така корозія називається атмосферної і є поширеною. Відбувається при взаємодії заліза з грунтом, морською водою, деякими бактеріями, блукаючим струмом на ж/д і трамвайних коліях, а також при нерівномірному надходженні повітря.

Захист від руйнування

З огляду на таку кількість причин виникнення корозійного руйнування, стає зрозуміло, для чого потрібно захищати залізо. Запобігти процесу руйнування можна створенням захисного покриття-металевого, неметалевого, або хімічного – призначення якого не дасть матеріалу контактувати з руйнівним середовищем.

 • Металеве – коли один метал покривається шаром іншого, який в таких же умовах не піддається корозійному руйнуванню. Буває, що металеві матеріали з різними потенціалами. Сенс такого покриття в тому, що спочатку руйнується Верхній матеріал, а метал всередині знаходиться під захистом. Необхідно правильно підібрати шар відповідно до типу захищається заліза.
 • Неметалеве – коли наносяться неорганічна суміш цементу, склоподібна маса. Або роблять покриття органічними матеріалами: лаком, фарбою, бітумом та іншими.
 • Хімічне – коли утворюється стійка до руйнування зовнішня плівка, завдяки хімобробці. Освіта плівки відбувається в результаті оксидування, фосфатування, азотування, вороніння сталі, цементації.

Також для захисту змінюють склади технічного металу, корозійного середовища, застосовують електрохімічний захист, а також протекторну.

Догори