Накидний ключ

Накидний ключ – це інструмент, який є в арсеналі слюсаря-ремонтника обладнання, водопровідника, автослюсаряі інших майстрів. Без нього не обходиться жоден ремонт. Залежно від сфери застосування інструменти відрізняються. Використовуються для щільного скріплення з’єднань, що складаються з болта і гайки. Робляться зі сплаву хрому і ванадію. Хромована поверхня захищає від корозії.

У статті докладніше розглянемо визначення терміну в області ремонту, види і призначення кожного виробу.

Значення терміна

Накидной ключ

Розберемо, що таке накидний (гайковий) ключ. Це ручний інструмент для болтів, гайок, гвинтів та інших стрижнів зі спіраллю. Об’єднуються вироби умовно в дві групи:

 • Охоплюють.
 • Охоплювані.
 • Розмір зіву (отвори) прописаний в гості, вимірюється в міліметрах або дюймах, на що теж потрібно звертати увагу при покупці. Якщо майстер говорить:» ключ на 12 ” – значить, розмір отвору дорівнює 12 міліметрів.

  Далі розберемо види ключів. Гайкових не так багато, розберемо основні.

  Різновид інструменту

  Рідко один інструмент використовується для роботи з різними кріпильними з’єднаннями. Припустимо, для коліс автомобіля знадобиться один ключ, але для газової техніки він навряд чи підійде.

  Як вже було сказано, розміри ключів регламентовані ГОСТом. Раніше вказувався за загальними характеристиками різьблення. Сьогодні є позначення, в основі яких – загальна відстань між двома площинами.

  Розміри вибирають за наступними значеннями: зів (3,2-155 мм), параметр гайки (М1,6-М110), різьблення рукояті (150-500 мм).

  Які бувають гайкові ключі:

  • Ріжковий. Робоча одна або дві сторони. Має суцільнометалеву конструкцію, відкриті кінці з отвором у формі літери U. зів повернутий під кутом для полегшення роботи в місцях з важким доступом.
  • Накидний ключ-це теж цілісна конструкція з металу, тільки з робочою частиною у формі літери «О» (потрібна, щоб захоплювати кріпильний елемент з усіх боків). Працюють інструментом з тугими сполуками.
  • Комбінований. Є комбінацією накидного варіанту і ріжкового.
  • Розвідний. Відрізняється тим, що в залежності від типу робіт змінює відстань між губами (одна з яких рухлива,а друга-ні);
  • Торцевий. Виріб необхідно, коли використання ріжкового або накидного ключа неможливо. Його надягають на болт або гайку, які розташовуються в далеких місцях. Застосовується в автосервісі.
  • Гніздовий (складовою). Має рукоять і закріплене гніздо, куди кріпляться Торцеві головки для роботи з кріпленням. Варіації інструменту:» тріскачка”, динамометричний. Гайковий ключ підходить для ремонту побутових приладів, авто і техніки;
  • Трубний. Нагадує розвідний варіант (Губка регулюється також). Але відрізняється механізмом: регулювання в даному випадку відбувається розведенням двох рукояток;
  • Переставний. З його допомогою робиться захоплення по системі важеля. Щоб працювати з ним, потрібно мати силу. Конструкція простіша, ніж трубна. Поверхня переставного механізму має зубчики, що надає двом рукояткам щільний контакт. Є насічка на губках;
  • Шестигранний. Є шестикутний кінець. Зустрічається двох форм: з L – і Т-подібними ручками. З різновидами можна ознайомитися в магазині будматеріалів. Працюють їм як викруткою;
  • Французький. Інструмент старий, але є в наборі слюсарів і авторемонтників. Має люфт, що ускладнює фіксацію губок. Не терпить механічних впливів. Коли з гайкою виникли складнощі, краще скористатися іншим ключем.

  Це основні види гайкових ключів. При виборі типу враховуйте специфіку робіт, які належить виконати, а також вимоги до габаритів, розмір захоплюваної «капелюшки». Пам’ятайте про різницю систем вимірювань (дюймової і метричної), якщо купуєте імпортний інструмент.

  Догори