Ортофосфорна кислота

Ортофосфорна кислота – це неорганічна речовина середньої сили. Її так само називають о-фосфорна або фосфорна. Всі її похідні носять таке ж визначення-фосфорні. Ортофосфорна кислота, формула-H3PO4.

У вихідному вигляді це тверда речовина білястого кольору. Через свою молекулярну структуру ортофосфорна кислота легко розчиняється. При піднятті температури до 42,35 градуса за Цельсієм, вона тане, стаючи безбарвною рідиною. Використовується у вигляді водних розчинів, що мають різну концентрацію активної речовини.

Основні типи речовини: А і б. кожен тип має своє призначення:

 • А-харчова промисловість, медицина та ін.
 • Б-нафтова, авіаційна, текстильна, скляна, керамічна промисловості. Потрібна для виробництва реактивів, кормів для тварин, добрив для сільського господарства, побутової хімії.
 • Застосування

  Ортофосфорна кислота застосування знайшла в багатьох сферах життя. Ось для чого вона потрібна. Харчова промисловість

  Сполуки ортофосфорної кислоти використовуються при виробництві багатьох продуктів харчування для їх підкислення. Споживачам вона відома як харчова добавка Е338. Наприклад, для безалкогольних напоїв замінює лимонну кислоту. Використовується при виробництві ковбас, плавлених сирів, розпушувачів для випічки, цукру.

  Медицина

  У стоматології перед пломбуванням нею обробляють емаль зуба. Так само використовується при виробництві деяких засобів, відбілюючих зубну емаль.

  Сільське господарство

  Внесення добрив на її основі підвищують врожайність сільськогосподарських культур. Похідні цієї кислоти входять до складу кормів, харчових добавок для тварин. Авіаційна промисловість Гідрожидкість НГЖ – 5у містить її в своєму складі. Металообробка використовується при промисловій обробці металів.

  Будівельна сфера

  Що таке ортофосфорна кислота в будівництві? Вона служить флюсом при спаюванні чорних металів. Входить до складу вогнетривкого просочення для деревини та інших будівельних матеріалів. Має значення для додання вогнетривких властивостей пінопласту, деяким видам фарб.

  Ортофосфорная кислотаОртофосфорная кислота

  Інше

  Бере участь у виробництві більшості засобів побутової хімії, а так само сірників, кіноплівки.

  Засіб від іржі

  Властивості ортофосфорної кислоти-очищає метал від іржі і покриває його поверхню захисною плівкою. Ця плівка перешкоджає повторному утворенню корозії.

  Як борються з окислами:

  • занурюють метал в розчин цілком;
  • речовина наноситься на місце з корозією валиком або розпилювачем;
  • чистять пошкоджений іржею ділянку механічним способом, а потім протирають м’якою тканиною, змоченою в кислоті.

  Прибрати з металу корозію просто навіть вдома. Якщо іржаве залізо помістити в розчин або обробити частково, то окислилися метал зникне, а поверхня покриється маслянистої плівкою. Подібним чином можна чистити фаянсові і емальовані деталі. Закінчивши чистку, слід нейтралізувати залишилася на поверхні кислоту розчином соди. Після цього ретельно промити під проточною водою.

  Правила роботи

  Тепер про те, які бувають правила при роботах з ортофосфорної кислотою. По-перше, необхідно дотримуватися запобіжних заходів. Її пари небезпечні для людини. Вони дратують слизову оболонку дихальних шляхів, викликають сильний кашель. Тому при роботі обов’язково провітрюють приміщення. Не можна також нехтувати засобами захисту: рукавичками, окулярами, респіратором. Потрапляючи на незахищені ділянки шкіри, кислота залишає опіки. Постраждале місце якомога швидше промивають великою кількістю проточної води і звертаються за медичною допомогою.

  Вплив на організм людини

  Потрібно знати, що при попаданні в організм людини великої кількості фосфорної кислоти, трапиться блювота, заболить голова, буде важко дихати. Порушиться кислотно-лужний баланс, тим самим сформується сприятливе середовище для розвитку хвороботворних бактерій. З порушенням балансу організм почне боротися за допомогою кальцію. Це означає, що постраждає не тільки шлунково-кишковий тракт, а й кістки, зуби.

  Пам’ятайте і враховуйте, що ця речовина вибухо – і пожежонебезпечне. Воно зберігається в скляних банках або ємностях з нержавіючої сталі. Транспортування допустима тільки спеціально обладнаним транспортом.

  Догори