Шовкографія

У даній статті дається визначення, що таке шовкографія, для чого вона потрібна. Ви дізнаєтеся де вона використовується, які бувають види шовкових шпалер, їх призначення, отримаєте рекомендації по вибору.

Шовкографія-це метод друку, при якому на поверхню наноситься фарба через сітчасту поверхню — трафарет.

Метод шовкографії

Терміну шовкографія Вікіпедія дає таке визначення:»метод відтворення як текстів і написів, так і зображень (монохромних або кольорових) за допомогою трафаретної друкованої форми, крізь яку фарба проникає на запечатуваний матеріал”. Шовкографія як синонім трафаретного друку. Область застосування шовкографії обширна. Зображення наносяться на різні типи поверхонь, в тому числі на тканину.

Шовкографія на тканині

Розберемо, що таке шовкографія на тканині. Суть методу така: малюнок за допомогою сітки і фоточутливої фарби переноситься на матерію. Для цього потрібна сітка з поліефіру або сталі, трафаретна рама. Вона повинна бути легка, жорстка, виготовлена зі стійкого до хімічних сполук матеріалу. Для виготовлення підійде дерево або алюміній. На сітку, яка натягується на раму, наносять фотоемульсію. Це фарба чутлива до світла. Коли фарба висохне, на це знадобиться 1-3 години, на неї накладають зображення, з якого буде відбиток, і засвічують. Потім рамка промивається і на ній з’являється зображення, яке після переноситься на тканину.

Шовкографія: застосування в декоративній обробці

В обробці приміщень такий друк застосовується на шпалерах. Вперше шовкографія з’явилися в США в 20-і роки XX століття, а перші шовкові шпалери випустила фабрика United Wallpapers в 1935 році. Суть методу виробництва шпалер в тому, що на основу з паперу або флезиліну наноситься спеціальний вініловий склад з вкрапленнями штучних або натуральних шовкових волокон. З’єднання шарів відбувається методом гарячого тиснення, а малюнок виходить від використання сітки-трафарету.

Шпалери виглядають ошатно і навіть розкішно. Створюється враження, що на стіни наклеєна шовкова тканина. Красиві візерунки або Квіти, м’який блиск надають багатий вигляд такій обробці. Шовкографія приваблює не тільки зовнішнім виглядом, але і властивостями.

ШелкографияШелкография

Плюси і мінуси шпалер з шовкографією

Переваги шовкових шпалер:

 • стійкість до розриву;
 • зносостійкість;
 • не чутливі до сонячного світла – не вигоряють;
 • легко миються;
 • широкі рулони-економічна витрата;
 • без сторонніх запахів;
 • не токсичні.

Мінусів небагато, але вони все ж є. Це:

 • висока ціна;
 • підвищені вимоги до рівності стін, так як шпалери тонкі;
 • токсичні при загорянні;
 • не дихають через щільність матеріалу.

Дані мінуси легко компенсуються. Висока ціна себе виправдовує, тому що термін служби шпалер доходить до 20 років. Погана повітропроникність компенсується постійним провітрюванням приміщення. Звичайно, не варто клеїти шпалери в кімнаті з відкритими джерелами вогню, наприклад, у грубки.

Сфери застосування

Високими експлуатаційними властивостями обумовлена багатофункціональність шовкографії. Підходять для спальні, вітальні, передпокою і навіть для кухні, тому що з шпалер легко відходять пил і жир, якщо їх протерти мильною губкою. Дуже добре виглядають в спальні, в просторій вітальні, надають розкоші інтер’єру.

Кому підійде шовкографія

Шовкографія претендує на шик, тому вона вимоглива до оточення. Переливаються шпалери будуть добре виглядати з класичними і сучасними меблями. Однак із занадто простий або «бабусиної» меблями і шовковими шпалерами кімната буде виглядати безглуздо. Процес виготовлення трудомісткий, тому у них висока ціна. Зважившись на шовкові шпалери будьте готові найняти кваліфікованих майстрів, тому що переливається поверхню шпалерного полотна вимоглива до якості поклейки і рівності стін. Шорсткості стін будуть тільки підкреслюватися під тонкими блискучими шпалерами. Найкраще шовкографія виглядає в просторих і світлих приміщеннях. Шпалери не токсичні, тому підійдуть для дитячої та спальні.

Особливості вибору

Шпалери бувають двох типів:

 • на флізеліновій;
 • на паперовій основі.

Перші міцніше, коштують вони, звичайно, дорожче, але шовкографія це не той метод обробки, на якому потрібно економити. Бамбукові шпалери прослужать довше, і мити їх буде легше. Для кухні та коридору краще вибрати шпалери щільніше, товстіший. А для спальні і вітальні підійде тонке полотно.

Колір і тон шпалер підбираються в залежності від розміру приміщення та інтер’єру. Для великих залів можна взяти як світлі, так і темні кольори. Великий візерунок буде мати гарний вигляд. А ось якщо кімната невелика або витягнута, то краще підібрати дрібний малюнок і світлі тони.

Як правильно поклеїти шпалери з шовкографією

Для шовкових шпалер має значення рівність стін. Перед поклейкою поверхню необхідно вирівняти, а після зашліфувати. Основні рекомендації, виконання яких гарантує якісний результат:

 • Зашпаклюйте стіни в 2-3 шари.
 • Клеїти краще удвох, контролюючи процес і перевіряючи рівність поклейки.
 • Уникайте протягів.
 • Клей наносите тільки на полотно.
 • Використовуйте два види клею: шпалерний і для стиків.
 • Поклейку починайте від дверних прорізів, тоді стики будуть краще поєднані.
 • Пропрасовуйте полотно гумовим валиком, щоб випустити бульбашки повітря.
 • Отже, тепер ви знаєте про такий універсальний метод друку, як шовкографія. З огляду на плюси і мінуси, зможете легко визначитися з вибором.

  Догори