Сурик

Сурик-це сухе тверде хімічна речовина для фарбування і захисту від агресивного навколишнього середовища різних поверхонь. Розрізняють залізний і свинцевий сурик. Кожен вид має особливості, на чому зупинимося докладніше.

Залізний сурик: особливості та застосування

Він являє собою тверде хімічно стійке барвник, яке отримують виробничим методом із заліза. Виробляють його шляхом прожарювання на повітрі при високій концентрації кисню лимонітового заліза на хімічних підприємствах. На виході отримують оксид заліза, який при ретельному перемелюванні набуває яскравий червоний колір. Розфасовують сурик залізний по дерев’яних або пластмасових тарам.

З огляду на призначення, виділяють 4 типи цього виду сурика.

 • К – для виробництва шпаклівок, густо перетертих видів фарб.
 • Г – для виробництва антикорозійних емалей, фарб, шпаклівок. Також склад широко застосовується в суднобудуванні.
 • Марка Е використовується для виробництва фасадних фарб і емалей загального призначення.
 • АК-склад, застосовуваний при виробництві емалей і фарб з антикорозійними властивостями загального призначення.
 • Залізний сурик відрізняється низьким ступенем токсичності, тому фарби з цим компонентом використовують як для зовнішніх, так і для робіт всередині приміщення. При кімнатній температурі правильно розведений склад повністю застигає через дві доби. При цьому витрата становить 150 г речовини на 1 м2.

  Залізний сурик, колір якого залежить від в’язкості речовини, застосовують при виробництві скла, терміту, каталізаторів. Додають в емалі і звичайні фарби для отримання насиченого пігменту, а також в суміші, що відрізняються пожежостійкість.

  Олійні фарби на основі залізного сурика

  Досить часто використовуються в господарстві масляні фарби, основу яких становить залізний сурик. Поширені марки-МА-15 і МА-015. Їх застосовують як зовні, так і всередині приміщення. Склад розроблений з урахуванням можливих несприятливих кліматичних факторів, тому подвійний шар такої фарби здатний захищати метал від корозії протягом 1,5-2 років.

  Природний пігмент, що додається в таку фарбу, надає їй стійкість: колір не вигоряє навіть при постійному впливі прямих сонячних променів. Високі температури також не впливають на якість покриття. Єдине-потрібно дотримуватися правил пожежної безпеки при нанесенні складу, так як він горючий.

  Що таке сурик фарба, як вона використовується і які має особливості тепер зрозуміло. Вибираючи склад, переконайтеся в тому, що застосування буде безпечно для здоров’я, забезпечить оптимальний захист поверхні, що покривається. А при розведенні сухого порошку пам’ятайте про те, що навіть мінімальна кількість пігменту дає насичений колір.

  СурикЗалізний сурик додають в масляні фарби, які широко використовуються в господарстві

  Свинцевий сурик: особливості та застосування

  Тепер про те, що таке сурик свинцевий. Це тверде яскраво-червона речовина з високим ступенем захисту від агресивних хімічних компонентів, що має велику щільність. На хімічних підприємствах свинцевий склад отримують двома способами:

  • нагріванням в кисневій атмосфері повністю розплавленого свинцю;
  • шляхом нагрівання до високої температури металевого свинцю з подальшим його розпиленням по повітрю з охолодженням.

  Далі порошок розфасовується в дерев’яну пластмасову тару або в паперові мішки.

  Обговоримо, для чого потрібен склад. Свинцевий порошок володіє токсичністю, тому поширення в побуті він не отримав. Забарвлення суриком зовнішніх і внутрішніх частин будівель не проводиться. Але все ж склад застосовується в процесі прокладки труб, підземних комунікацій, так як володіє достатніми якісними характеристиками щодо захисту від іржі. У суднобудівній галузі свинцевий сурик також застосовується, тому часто його ще називають корабельним. У військовій галузі з такого порошку роблять токсичні термітні вибухівки. Іноді його використовують агрономи для висадки в землю деяких вимогливих видів рослин. В даному випадку свинцеве речовина виступає в якості грунту.

  Застигає свинцевий сурик довше, ніж залізний. Але відразу після нанесення на поверхню заліза склад утворює міцну захисну плівку, що не дає металу заіржавіти навіть при постійному контакті з водою.

  Переваги складів на основі сурика

  Як залізний, так і свинцевий сурик має масу переваг.

 • Захист покриттів від корозії, впливу вологи, передчасного псування і дії агресивних хімічних речовин. Цим пояснюється довгий термін експлуатації поверхонь.
 • Економна витрата пігменту. Він проводиться в сухому вигляді, що дозволяє додавати його незначну кількість в фарби, емалі, грунтовки для додання насиченого кольору і захисних властивостей.
 • Один з найбільш стійких захисних покриттів, так як тверда плівка, що утворюється після нанесення складу на поверхню, витримує як низькі, так і високі температури.
 • Час повного висихання зазвичай не перевищує двох діб. Виняток становлять деякі склади з підвищеною концентрацією в них свинцевого сурика, якому потрібно більше часу для того, щоб випарувалася частина токсичних речовин.
 • Але при використанні складу важливо пам’ятати не тільки про достоїнства, але і про важливі недоліки. Так, при роботі з такою фарбою (особливо, свинцевою) використовуйте захисні засоби для органів дихання і шкіри. Також враховуйте ступінь в’язкості обраного матеріалу: для гладких поверхонь підійде більш густа консистенція, для пористих і шорстких краще використовувати склад з меншою в’язкістю, але при цьому наносити його в кілька шарів.

  Як правильно наносити сурик

  Порошок використовується як у вже готових складах, так і окремою речовиною. Розглянемо технологію нанесення сурика як окремого складу для фарбування і захисту поверхонь.

 • Підготовка складу. Так як він продається у вигляді сухого порошку, його розводять зі скипидаром, сольвентом або іншим розчинником до отримання потрібної консистенції. Інструкція пишеться на упаковці з речовиною. Можна розводити і з оліфою в пропорції 2: 8 (оліфа і сурик відповідно). Щоб грудочки зникли, використовуйте для перемішування маси шуруповерт, міксер або фарботерку. Свинцевий склад перемішується інтенсивніше. Це допоможе важкого металу осісти на дно набагато швидше.
 • Підготовка поверхні. Якщо мова йде про дерево, необхідно його очистити від пилу, зашліфувати і зациклювати при необхідності. Металеві матеріали також протираються від пилу і очищаються залізною щіткою від іржі. Чисту поверхню обов’язково знежирюють.
 • Нанесення фарби. Головне тут-правильно підібрати валик, щітку або фарбопульт. Для великої площі доречний краскопульт, в інших випадках віддавайте перевагу валиків або щіток. Перевіряйте, щоб щетина була натуральною, міцно трималася на корпусі. В іншому випадку не вийде фарбувати поверхню без патьоків. А в даному випадку патьоки утворюються часто, тому в процесі роботи стежте ще за тим, щоб не було перевитрати фарби.
 • Завершення роботи. Залишається перевірити поверхню на відсутність непрокрашенних місць, почистити інструмент розчинником.
 • Якщо роботи проводяться всередині приміщення, після закінчення фарбування залиште його провітрюватися на 2-3 доби. Також не нехтуйте засобами захисту шкіри та органів дихання під час роботи з фарбою.

  Догори