Як приготувати розчин для штукатурки стін з цементу і піску

Зміст:

X

Для міцної обробки поверхонь важливу роль відіграють правильні пропорції цементу і піску для розчину на штукатурку. Використання суміші з цих компонентів затребуване як при домашньому ремонті, так і в будівництві на великих об’єктах.

Вона стійка до підвищеної вологості, механічних пошкоджень, температурних коливань, вирівнює і приховує неглибокі недосконалості зовнішніх і внутрішніх стін.

Склад і особливості

Приготувати розчин, для штукатурки стін, з цементу і піску нескладно. Склад складається з розчинника, в’яжучої речовини і наповнювача. Ці компоненти-основа складу:

 1. В якості наповнювача підійде будь-який пісок, переважно річковий або кар’єрний, з фракцією від 20 до 40 мкм, очищений через сито від дрібного сміття. Від чистоти залежить якість штукатурної суміші, зчеплення зі стіною.
 2. Марки портландцементу від М300 до М600 в розчині виступають в ролі в’яжучої речовини, чим вона нижче, тим дешевше вартість. Кожна з них використовується в залежності від вимог до якості оброблюваної поверхні. М400 – 500 застосовується для внутрішніх робіт, М500-600 — в приміщеннях з підвищеною вологістю, М300 — для штукатурки вуличної стінки.
 3. Розчинник-очищена вода без твердих фракцій.

Пісок, цемент і вода-класичні компоненти для приготування звичайної штукатурки, якість якої ділиться на три різновиди:

 • просту-виконується в приміщеннях, які не потребують сумлінної обробки;
 • поліпшену-використовують в громадських, житлових і будівлях промислового виробництва;
 • високоякісну, що створює вигляд декоративної, застосовують для обробки музеїв, театрів, в будинках, готелях підвищеного класу.

Для посилення адгезії, вологостійкості, прискорення застигання, усунення цвілі і мікробів, поліпшення пластичності в якості добавок використовують такі матеріали:

 • при обробці дверних і віконних укосів, відколів, вищерблін, закріпленні проводів електропроводки застосовують алебастр для схоплювання і фортеці суміші. Його підмішують в розчин один до трьох, виробляють такий склад відразу, поки не затвердів. Спочатку потрібно розводити цемент з піском, потім підмішувати мінерал;
 • вапняне тісто збільшує еластичність штукатурної маси, підвищує вологостійкість, запобігає розтріскування покриттів, усуває цвіль і грибки. Вапно розбавляють водою два до одного і вводять в розчин. Її складова не повинна перевищувати масу цементу;
 • вміст клею ПВА не більше 5% від складу штукатурки сприяє поліпшенню адгезії з цегляною стіною, перешкоджає обсипанню поверхні, усуває утворення тріщин;
 • зробити розчин з підвищеною пластичністю для щільного з’єднання з поверхнею можна за допомогою рідкого мила, але не більше 3% його вмісту від загальної маси штукатурки;
 • гіпс має ті властивості що і алебастр, він пластичнее і застигає повільніше. Застосовується при ремонті важкодоступних місць, стель, оштукатурюваних кутів, рустів. Його пропорція з цементом становить один до трьох. Розбавляють мінерал у воді, а не навпаки. Переборщувати з ним не слід, розчин швидко твердне.

  Декоративна штукатурка “Короїд”: технологія нанесення

Кожен додатковий компонент в складі цементного розчину впливає на якість обробки, потрібно уважно поставитися до пропорцій добавок.

Пропорції для цементно-піщаної штукатурки

Співвідношення піску і цементу змінюється в залежності від марки в’яжучої речовини. Наприклад, для однієї частини М300 буде потрібно в три рази більше піску.

Технологічний процес виготовлення штукатурки нескладний:

 • у ємність насипають необхідну пропорцію матеріалів, перемішуючи суміш кельмою до однорідності;
 • потім потрібно розвести цемент з піском порціями води до певної консистенції;
 • отриману масу розмішують будівельним міксером до однорідності розчину, якщо після проведення по ньому кельмою залишиться борозна – значить він готовий до застосування.

Цементний розчин виходить без вкраплень, сірим, по щільності нагадує густу сметану. Компоненти, що вдосконалюють якість штукатурки, додають в готовий розчин в разі потреби. П’ятнадцять хвилин йому потрібно постояти для щільного з’єднання всіх складових. Замішувати склад необхідно в тій кількості, яке майстер виробить протягом години, після цього часу маса втрачає властивості і це ускладнює роботу з нею.

Додаткові компоненти для штукатурки

Для штукатурки з цементу застосовні захищають поверхню і створюють гарний зовнішній вигляд обробці матеріали:

 • великий кварцовий пісок надає декоративності стін, добре вирівнює їх, підвищує опірність до миючих засобів і кислотних речовин, володіє чудовою паропроникністю, протидіє атмосферним впливам;
 • додавання дрібного бариту в розчин на штукатурку захистить стіни від радіохвильового випромінювання. Використовується в зонах забрудненості для будівель і споруд;
 • пінополістирольна крихта підвищить теплоізоляцію стін, підлоги, стель, застосовується для утеплення будинків, квартир, промислових підприємств зовні і зсередини;
 • металева стружка наділяє фортецею, зміцнює ударостійкість штукатурки, має естетичний вигляд;
 • мармурова крихта надає вигляду натурального каменю, підвищує міцність стіни, водостійка, володіє вирівнює здатністю, стійка до механічних і фізичних пошкоджень, перепадів температур, змін погодних умов;
 • застосування подрібненої слюди захистить від ультрафіолетового випромінювання.

Для додання основи особливих якостей існують види спеціальних штукатурок, що застосовуються:

 • у приміщеннях з високою вологістю-Гідроізоляційна, що містить водовідштовхувальні елементи: епоксидну і поліуретанову смоли, акрил;
 • у рентген кабінетах-баритова, що поглинає шкідливі промені;
 • для стін зовні-тепла, містить гранули пінопласту;
 • від перенасичення поверхні вологою-сануюча, вбереже від грибка;
 • у хімічній промисловості-кислотна, в її складі кам’яне борошно, кварцит і рідке скло;
 • для зниження звукових хвиль всередині будівлі-акустична, зустрічається в кінотеатрах, клубах, цехах, спортзалах, ресторанах.

  Питома і об’ємна вага цементу

Підготовка стін перед нанесенням штукатурки

Перш ніж наносити розчин очищають робочу поверхню від попередньої обробки:, фарба, обшивка. Зі стін витягують деталі кріплень, виступаючу арматуру ліквідують болгаркою, місця зрізу обробляють рідиною проти корозії, знепилюють. Грунтують їх перед вирівнюванням, між шарами і декоративною обробкою з метою підвищення адгезії і водостійкості, посилення штукатурок і усунення хвороботворних бактерій, грибка і цвілі.

Основні грунтувальні покриття:

 • глибокого проникнення, зміцнюють обсипаються і пухкі штукатурки, переважно вапняні, підсилює водовідштовхувальні властивості;
 • адгезійний грунт містить кварцовий пісок, що сприяє підвищенню зчеплення матеріалів, використовується для гіпсових сумішей по бетону;
 • універсальна на акрилі підходить всім покриттям, крім металу і деревини, сприяє запобіганню цвілі, поліпшенню міцності.

Потім закріплюють штукатурні маячки-бруски для дерев’яних поверхонь і сталеві або алюмінієві профілі для бетонного покриття і цегляної кладки:

 • спочатку схилом виявляються нерівні і деформовані ділянки стіни;
 • вивіряють два кутових маяка, для цього вертикально закріплюють брусок саморізами або профіль гіпсовим розчином. Коли він щільно схопиться, його накидають повністю на стіну уздовж маяка. Також виставляється другий;
 • між кутовими опорами натягують волосінь на двох рівнях — 20 сантиметрів від підлоги і стільки від стелі. Решта маяки встановлюються по волосіні так, щоб відстань між ними не заважало працювати правилом.

Для успішної і плідної роботи майстра перед тим, як штукатурити готують інвентар для:

 • вивірки кривизни стін-водний рівень, високий, схил, куточок, рулетка;
 • затірки-шліфмашинка, напівтерки, терки, поздовжня дошка, малки, профілі, шаблони, бруски;
 • накидання розчину-правило, кельми, Шпателі, штукатурні ковші;
 • змішування-сито, будівельний міксер, відра, ємності, корито, віник, розчинна лопата;
 • нанесення грунтовки-валик, пензлик, лоток.

Кількість шарів

Обробляють стіни трьома етапами, кожен має індивідуальні особливості нанесення і щільності суміші, пропорція піску та цементу не залежить від цих характеристик:

 • початковий шар-обризг, рідкий сметаноподібний цементний склад накидається на стіну без пропусків щільним суцільним шаром, заповнюючи шорсткості. Після затвердіння наносять наступний;
 • основний-грунт. Товщина нанесення до півтора сантиметра. Склад бетону як для обризга. Розчин накидається в одному прольоті маяків, надлишки штукатурки зрізаються знизу-вгору і вирівнюються горизонтально правилом. Товстий шар розбивають на два-три етапи з неповною просушуванням для схоплювання між собою;
 • фінішне покриття-Накривка для виправлення дрібних вад, слідів інструментів, подряпин, як тільки просохне основний грунт. Для нього склад готують на очищеному від сміття піску через дрібне сито. Для мінімальної товщини шару слід замісити розчин аналогічно обризгу.

  Витрата цементу на 1 м3 розчину

Для приготування штукатурного розчину потрібно чітко дотримуватися пропорції матеріалів:

Обризг

Перший шар замішують сметаноподібної консистенції, його призначення-схоплювання і одночасне заповнення вад. Товщина від трьох до п’яти міліметрів. Обризг не загладжують, нерівності сприяє схоплювання з грунтом. Від правильності виготовлення і накидання шару залежить міцність всієї обробки.

Ґрунт

Для другого основного шару виготовляють заміс більш щільної консистенції, ніж перший, його ретельно вирівнюють під накривку. При накиданні другого шару в два-три етапи, товщина кожного не перевищує 5 міліметрів.

Накривка

Накривку наносять по схопився грунту автоматично або вручну товщиною до 2 міліметрів, загладжування і затирання проводиться без труднощів. Якість отриманої обробки взаємопов’язано з правильним приготуванням розчину, хвилин за двадцять до використання стінку набрызгивают водою для міцного схоплювання з основним шаром і досягнення монолітності.

Скільки сохне цементно-піщана штукатурка

Між накиданням шарів слід вичікувати періоди, нашарування розчину веде до подовження терміну затвердіння. Для проведення оздоблювальних робіт оптимальна температура 18-20 градусів і вологість не більше 70%. Наноситься шар до 5 сантиметрів.

Первинне висихання суміші до 2 см для поверхонь:

 • цегляної та бетонної настає протягом 24 год.;
 • сухих керамзитних і газобетонних блоків – до 6 год., вологих – через добу-дві;
 • гіпсокартонних-до 9 год.;
 • дерев’яної-до 14 год.

Один шар цементної штукатурки сохне до 4 днів. Затвердіння розчин досягне через 28 днів. Для прискорення процесу рекомендується проводити роботи влітку і в кімнатах з природним сухим теплом.

Прискорення процесу сушіння розчину штучним способом заборонено. Використання обігрівачів призводить до розтріскування поверхні.

Для довгої служби обробки стін, потрібно строго дотримуватися правильних пропорцій замісу штукатурки, виробляти точну вивірку нерівностей площині і розмітку маяків, дотримуватися норм додаткових компонентів і правила нанесення розчину.

Результат проведених штукатурних робіт тісно взаємопов’язаний з професіоналізмом і працьовитістю майстрів.