Запірна арматура

Запірна арматура – це комплекс пристроїв, що встановлюються на труби для регулювання напору рідин і газу. Арматура відкриває або закриває проходи завдяки зміні площі перетину труби. Для тривалої служби пристрою виробляють з нержавійки або ковкого чавуну, можливо також поєднання матеріалів.

Запорная арматура

Призначення арматури

Розберемо, що таке запірна арматура і для чого вона потрібна. Прилади потрібні для змішування, відключення, регулювання і скидання середовища, що циркулює по робочих трубах. Всі запірні прилади ділять на основні види за призначенням.

 • Сантехнічні запірні прилади використовуються в побутових мийках і раковинах, котлах опалення, баках, газових колонках, кабінах для душу, газових варильних плитах. Вони мають Ручне управління (в рахунок не беруться газові клапани і регулятори для тиску) і маленький діаметр.
 • Промислові запірні прилади використовуються в сільському господарстві і на підприємствах. Це пристрої, необхідні для роботи агрегатів з токсичними, сипучими, абразивними або корозійними матеріалами в умовах знижених або надто високих температур і великого тиску.
 • Для морського і річкового флоту застосовуються суднові пристрої. Вони можуть мати вирішальне значення при експлуатації в особливих умовах, тому до них пред’являються такі вимоги як надійність, вібраційна стійкість і мала вага.
 • За спеціальним замовленням виробляють запірну арматуру для атомних станцій.
 • Ще один вид-унікальна запірна арматура, що виготовляється для пробних установок.

  Види арматури за типом регулювання потоку середовища

  Запорная арматура

  Тепер про те, які типи приладів бувають за способом регулювання. Залежно від характеру Управління рідиною або газом арматура ділиться на заслінки, вентилі, різні крани і прості металеві засувки.

  Заслінка

  Заслінка – це пристрій запірної арматури. Її кріплять на систему з невисоким тиском. Заслінка не забезпечує максимальної герметичності, тому є частиною каналізації або магістралі з хімікатами.

  Заслінка являє собою плоский диск зі сталі, що крутиться навколо себе, корпус виконаний з чавуну. Приєднання заслінки до робочої системи проводиться шляхом зварювання або з’єднання фланцями.

  Вентиль

  Запірні вентилі застосовують для регулювання або перекриття потоку. Різні типи використовуються в залежності від температурного режиму в трубах. Великі вентилі частіше приєднуються фланцевим з’єднанням, малі – за допомогою муфт.

  Управління вентилем проводиться електричним приводом або маховиком. Маховик передає шпинделю обертання, в результаті другий починає переміщатися в потрібному напрямку. Сам шпиндель запускається зазвичай вручну. Завдяки цьому і відбувається змішування рідин в магістралі або регулювання тиску.

  Зазвичай вентилі врізають на рівних ділянках системи, в результаті вони зазнають гідравлічний опір. Але прямоточні вентилі встановлюються в місцях, де не можна зменшити вихід робочого середовища, тому і опір там мінімальне.

  Вентилі виробляються з бронзовими, з латуні, нержавіючої сталі або чавуну підставами. Прилади з чавунними корпусами відносять до загальнотехнічної арматури і використовують частіше. Сталеві вентилі використовують у високо технологічних процесах з підвищеними вимогами, латунні і з бронзи – в системах водопостачання і при опаленні будівель і будинків.

  При приєднанні вентиля враховують мітку із зазначенням напрямку регульованого потоку рідини на корпусі. Сам процес регулювання відбувається за допомогою золотника.

  Кран

  У побутових системах труб використовують кульові, в магістралях, які транспортують газ, воду або нафту – коркові крани. Конструкцію крана складають запірний елемент і корпус. Розрізняють крани з повним (90-100%), половинним (40-50%) і стандартним (70-80%) оборотом. Регулювання також здійснюється маховиком або електричним приводом, але можливий варіант і управління на відстані.

  Головною частиною кульового крана є запор у вигляді кулі, розмір якого залежить від внутрішнього перетину труби. Тому кран підбирається по діаметру робочої труби. При переміщенні кульки за допомогою важеля відбувається відкриття або закриття крана.

  Найбільш популярні пристрої кранів зі сталі і латуні. Якістю відрізняються кульки з додаванням молібдену. Пластикові кульові крани застосовуються в умовах агресивного хімічного середовища. Мінус-низька ступінь герметичності і вразливість до можливих твердих включень в робочій рідині.

  Всі типи кранів впроваджуються в системи гарячого або холодного водопостачання. Але чим вище очікується передбачувана температура рідини, тим краще має бути якість запірного крана. Пластикові краще впроваджувати в системи з температурою води до 65 градусів. Крани з нержавіючої сталі кріплять на системи з великим тиском і температурою, де діаметр труб дорівнює або перевищує 50 мм.

  Засувка

  Такі види запірної арматури, як засувки, представлені простою конструкцією для перекривання руху по трубах робочого середовища. Запірний елемент може бути представлений листом, клинком або диском, який і робить поступальні рухи проти рухомої маси.

  Засувки бувають усічені і повнопрохідні. Перші відрізняються меншим, ніж перетин трубки, перетином сідла. Повнопрохідні мають відповідний діаметру труби діаметр сідла.

  Засувки застосовуються в магістралях з неагресивними складами, але потік слід перекривати плавно, щоб уникнути гідравлічного удару.

  Засувки мають перед іншими запірними елементами величезну перевагу-простота приладу і обслуговування. Їх виливають з чавуну або сталі, при цьому зламати засувку нелегко, зате володіє маленьким опором при невеликих габаритах.

  Види арматури за методом з’єднання з системою

  Виділяють фланцеві, штуцерні, зварні і на основі різьблення з’єднання. Типи з’єднань-головний параметр на стадії проектування арматури.

  Запорная арматура

  З’єднання різьбленням

  Використовується для трубопроводу з великим діаметром і тиском, що не доходить до 1,6 МПа. Різьба повинна бути як на трубі, так і на елементі арматури. На одному кінці різьбової арматури знаходиться шестигранник.

  Різьблення може бути всередині або зовні, що також важливо брати до уваги. Якою б вона не була, різьбове з’єднання посилюється мастилами, клоччям, ФУМ стрічками.

  Різьбове з’єднання застосовується в засувках і клапанах. Відсутність допоміжних елементів при монтажі, дешевизна з одного боку і неможливість застосовувати в установках з високим тиском роблять широким застосування різьбового з’єднання в побуті.

  Фланцеве з’єднання

  Арматура з фланцями відрізняється тільки формою. Фланці круглої форми зустрічаються частіше – вони універсальні, придатні для труби з будь-яким тиском. Трикутні і квадратні застосовуються там, де внутрішній тиск не доходить до 20 атмосфер.

  Фланці роблять з чавуну або сталі. Литі елементи зі сталі найміцніші, але при цьому схильні до пластичних деформацій. Ковкий чавун також непогано витримує високий тиск і сильні перепади температур.

  Арматурні Фланці повинні впритул примикати до розташованих на магістралі. Між фланцями кладуть прокладки або ФУМ стрічку для щільного прилягання, а ще стягують деталі болтами.
  Недоліки фланців-дорожнеча, велика маса, ослаблення кріплення з часом. Плюси-герметичність, надійність і стійкість до тиску.

  Штуцерне з’єднання

  Застосовується для арматури невеликого діаметру. Зовнішня різьба на кінці арматури приєднується до труби за допомогою накидної гайки. Штуцерне з’єднання дозволяє легко впроваджувати в магістраль всілякі вимірювальні прилади. Найчастіше використовується в лабораторіях і на специфічних виробництвах.

  Зварювання

  Зварне з’єднання міцне, тому застосовується в магістралях, де циркулюють небезпечні для здоров’я людини і навколишньої природи середовища.

  З’єднання зварюванням може виконуватися в розтруб, коли шов зовні, або встик, коли шов додатково фіксується підкладним кільцем. Це недороге з’єднання, яке при грамотному підході дає 100% захист від протікання. Обов’язковою умовою якості зварювання є товщина шва, не менша товщини труби. Єдиний недолік-неможливість демонтажу.

  Перераховані типи запірної арматури мають особливості, які потрібно враховувати перед монтажем. Від якості арматури залежить надійність з’єднання, робота магістралі і безпеку.

  Догори