Зола винесення

Зола винесення – це побічний продукт, що утворюється в результаті згоряння вугілля та інших видів твердого палива. Перебуваючи в пилоподібному стані, він потрапляє на електричні фільтри і спеціальне уловлююче обладнання для збору.

За визначенням це пухкі тонкодисперсні матеріали, що мають розміри близько 0,14 мм. після проходу по фільтраційних пристроїв Вторсировина за допомогою пневматичного транспорту накопичується в зольних силосах.

Зола уноса

Для чого потрібна зола

У промислових і будівельних галузях значення продукту велике. В область застосування золи виносу входить:

 • При виготовленні важких марок бетонів додається певна кількість золи замість піску. Це покращує якості будматеріалу, без втрати активності.
 • При виробництві легких марок бетону, газосилікату також доцільно впроваджувати цей компонент. Він застосуємо в будівництві мостових, дорожніх конструкцій.
 • Виготовлення цегли або черепиці можна здешевити, якщо додати в глину золу.
 • При замішуванні будівельно-монтажних розчинів додавання золи ущільнить склад.
 • Введена в пінобетонну суміш, зола збільшує агрегативну стійкість заготовок. Це позитивно впливає на однорідність і структуру матеріалу.
 • Будь-яка бетонна суміш з вкрапленнями золи перестає розшаровуватися, стає зручною в укладанні. Також зменшується усадка, підвищується водонепроникність і стійкість до дії кислот. Параметри граничної міцності зростають.

Характеристика

Продукт утворюється з мінеральної частини твердого палива. Переважно використовувати частинки, отримані і зберігаються сухим методом. Понад 65% матеріалу складають склоподібні алюмосилікати. Вони виглядають, як мікроскопічні частинки (100 мкм) сфероїдної форми. Основні технічні властивості золи задають саме вони. Ці кульки відрізняються підвищеною гідравлічною активністю. З цієї причини тверднуть відразу після контакту з оксидами кальцію. Цьому сприяють і пройшли гідратацію залишки глини.

Якщо в мінералах присутня істотна кількість карбонатів, кінцевий продукт може містити слабоосновні силікати і алюмінати, які легко вступають у взаємодію з водою.

Показники дисперсності коливаються від однієї до чотирьох тисяч см2/г.Вони задаються параметрами питомої поверхні і часто наближаються до показників цементу. Від цього безпосередньо залежить насипна щільність і гігроскопічність.

Різновид

Розрізняють тонкодисперсні, середні і грубі золи. Також прийнято розділяти відносні золи на продукти з високим (більше 20%) і низьким (менше 20%) вмістом оксидів кальцію. Суміші, в яких багато кальцію низькосульфатні і сульфатні. Перші утворюються при переробці торфу, коксу і вугілля, а другі при згорянні сланцевих порід.

Особливості матеріалу

 • Введення в суміш бетону відносних зол, з заміною на частину піску збільшує концентрацію в’яжучої речовини і мікронаполнітеля. В результаті гранули стають більш однорідними, що каталізує процеси структурування в розчині.
 • Якщо використовується дорога марка цементу з надактивними характеристиками, зольні суміші можуть відчутно знизити витрату головного компонента. За словами будівельників, таке заміщення здатне знизити частку цементу до 220 кг/м3.
 • На відміну від більшості аналогічних добавок зола не згладжує, а навпаки підсилює всі корисні властивості. Так, вона покращує легкоукладальність, знижує до мінімуму процеси аутогенного відділення води.
 • За рахунок високої пластифікації зольний пил застосовується у виробництві легких бетонів.
 • Незалежно від типів і конкретного призначення зола виключає ризик виникнення усадочної деформації. Це відбувається через низьку водопотребности отриманої суміші. Матеріал витягує з цементу зайві луги, які можуть бути потенційними адсорберами. Згодом вони перетворюються в стійкі алюмосилікати. Завдяки цьому ж процесу усувається повзучість бетону.

  Догори